Ajanda, İslam, Liste, Ramazan

Ramazanda Olumluluğu ve Motivasyonu Artıran 10 Şey

Motivasyon ve olumlu olmanın ruhsal verimliliğimizle olan derin bağlantısını anladığımıza göre, şimdi olumluluğunuzu ve motivasyonunuzu artırabilecek ve Ramazan boyunca huzurunuzu artıracak 10 şeye bakalım.

1. Sahip olduğunuz nimetleri sayın:

Sahip olduklarınız için minnettarlığınızı gösterin (ya özel olarak dualarınızda, ya günlüğünüzde veya başka bir yakınınıza) ve minnettarlığınızı onlara dua ederek ‘gösterin’.

2. İyimserlik geliştirin:

Sahip olabileceğiniz en iyi geleceği hayal ettiğiniz ve yazdığınız veya her olayın iyi tarafına bakmaya çalıştığınız bir günlüğünüz olsun. Bu Ramazan, sahip olabileceğiniz en iyi Ramazanı düşünün ve onu gerçekleştirin, inşa Allah.

3. Aşırı düşünmeye ve sosyal karşılaştırmaya engel olun:

Problemleriniz hakkında düşünmeye dalmayı azaltmak için dikkat dağıtma gibi stratejiler kullanın ve bunun yerine kendinizi sizden daha azına sahip olanlarla karşılaştırın. Bunu yapmanız aynı zamanda sünnettir. Sonra da sahip olduklarınız için şükredin. Her bir gün, nasiplendirildiğiniz basit şeyler için elhamdülillah deyin.

4. Kibar davranışlar gösterin:

Başkaları için iyilikler yapın; arkadaşlarınız veya yabancılar için, açıktan veya gizlice, planlanmış veya spontane olarak.

5. İlişkilerinizi geliştirin:

Güçlenmesi gereken bir ilişki seçin; onu iyileştirmek, geliştirmek, doğrulamak ve ondan keyif almak için vaktinizi ve enerjinizi yatırın.

6. Gerçekten ilginizi çeken daha çok aktivite yapın:

Evde ve işte, sizi zorlayarak geliştirecek olan ve sürükleyici deneyimlerinizin sayısını artırın, bunları yaparken kendinizi neredeyse kaybediyor olmalısınız. Bunu Kur’an okurken, iPod’unuzdan veya elektronik bir aletten tefsir dinlerken ve Peygamberimiz Muhammed ’e salavat gönderirken deneyebilirsiniz.

7. Hedeflerinize bağlanın:

Sizin için anlamlı olan bir, iki veya üç hedef seçin ve bunların peşinden koşmak için vakit ve çaba harcayın. Bu Ramazan, neyi değiştireceksiniz?

8. Affetmeyi öğrenmeye çalışın:

Sizi kıran veya size haksızlık eden bir veya birden çok insana karşı olan kızgınlık ve kırgınlığınızdan kurtulmaya çalışmak için günlük tutun veya mektup yazın. Unutmayın, bu affetme işi Ramazanda daha da sevaplı, bilhassa bunu Allah rızası için yapıyorsanız.

9. Dini ve maneviyatı yaşayın:

Caminize daha çok gidip gelin. Kur’an’ın anlamını okuyun ve üzerinde kafa yorun. Siyer programları dinleyin. Bunların hepsi huzurunuzu geliştirir. Ama çok uçuk hedefler koymamaya dikkat edin, çünkü eğer ulaşılamaz iseler strese sebep olurlar.

10. Vücudunuza iyi bakın:

Fiziksel aktivitelere katılın. Buna tebessüm etmek ve gülmek de dâhil! Ayrıca, Ramazan boyunca sağlıklı şeyler yiyip için.

Şimdi bu yazılanların hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Yalnızca üç tanesini seçip bunlara odaklanın. Bir hafta boyunca deneyin ve nasıl işe yaradığını göreceksiniz. Son olarak unutmayın “Şüphesiz güldüren de O’dur, ağlatan da.” [Necm Suresi, 53:43].

Yazar: Saiyyidah
Çeviren: ramazanvemusluman.wordpress.com
Orijinal İngilizce metin için tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler