Liste, Ramazan

İdeal Bir Ramazan Günü İçin 12 Adım

İdeal Bir Ramazan Günü İçin 12 Adım

1.Sabah namazı kesinlikle camide kılınır. Mümkünse işrak vaktine kadar beklenir, iki rekat namaz kılınıp eve veya işe çıkılır. Bu esnada sabah zikirleri ve Kur’an kıraati yapılır. (İş ortamını aksatmayacak kadar kısa bir uyku olabilir.)

2.Eve ve işe giderken yolda göz ve kulağın, dilin menhiyata yakalanmamasına dikkat edilir. Kur’an’dan ezber bilinen yerler okunur.

3.Namazlar kesinlikle camide kılınır. Ezandan önce abdest hazırlığı yapılır. Sünnet namazlar ihmal edilmez.

4.Bütün ara ve boş vakitler zikir veya Kur’an ile değerlendirilir. Merdiven basamaklarında bile tespihat yapılır.

5.Aile fertlerinden birinin mutfak ve benzeri ev hizmetlerinde vaktinin büyük bir bölümünü harcamaması için ev işlerine yardım edilir ki onların da ibadete ve zikre vakti kalsın. Yemek pişiren, çamaşır yıkayan bayan da zikirsiz kalmaz. Ezber bildiği yerleri okur.

6.İftar saati heyecanla beklenir. Bu an çocuklar için cazip hale getirilir. İftar etmeye dakikalar kala duanın en derin kapıları açılmış olacağından duaya geçilir. Aile fertleri duaya amin der. İftar edilir, ifrat edilmez. İftar yüzünden akşam namazının tehlikeye girmemesine çok dikkat edilir. Teravih için özel hazırlık yapılır. Düğüne gider gibi teravihe gidilmez. Evden teravihe giden şehadete uğurlanır gibi uğurlanır, dua etmesi talep edilir.

7.Teravih öncesinde ve sonrasında mü’minler arasında muhabbeti arttıracak sohbetlere katılım sağlanabilir. Gıybet, nemime ve malayani olmayan bir sohbet olmalıdır.

8.Teravihten sonra eve kapanmak en güzelidir. Sahura rahat kalkabilmek için uykuyu engelleyecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak uygundur.

9.Sahura muhakkak kalkılır, aile fertleri de kaldırılır.Güzel sahur sofraları kurmakta bereket vardır. Orucun da faziletini arttırır. Sahur sofrasını dua sofrasına dönüştürmek mükemmel bir iş olur.

10.Sahur yemeğinden sonra vakit kalmışsa, teheccüt kılınabilir.

11.Uyumak zorunlu ise sabah namazını kılmadan uyumamaya dikkat edilmelidir. Sabah namazına camiye gidilmelidir.

12.Her duada, Ramazan ayında yaptıklarının kabulunu ve bir dahaki Ramazan’a kavuşturmasını Allah’tan dilemek gerekir.

Nureddin Yıldız hocaefendinin Ramazan Risalesi adlı kitabından alınmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler