Ajanda, İslam, Liste, Ramazan

En İyisini En Sona Saklamak: Ramazanın Son Günleri için Motivasyon

Ramazan henüz bitmedi, üstelik aslında en iyi kısmı gelmek üzere. Ramazanın son 10 gününün yaklaştığına inanmak zor, ancak birçok kişinin “Ramazan uçup gitti” dediğini duymaya başladım bile ve sanki Ramazan her yıl bir öncekinden daha hızlı geçiyor. Bu durum yaşadığımız zamanın ve dünyanın bir gerçeği. Zaman “uçup” gidecek, ta ki sonsuzluğa gidişimiz, beklenmedik bir günde gelene kadar. Son günümüzde, dünyada yalnızca birkaç saat yaşamış gibi hissedeceğiz.

İşte bu yüzden Ramazanın son günlerine dikkat etmeliyiz: son on günde, bir gece bin aydan daha hayırlıdır -bin ay 83 yıl eder- insanın ortalama hayat süresinden bile fazla! Kim böyle bir gecenin herhangi bir gece gibi geçmesine izin verir?! Kim görmezden gelebilir? Ne siz, ne de ben.

Bu yüzden Ramazanın son 10 günü için 10 özel hatırlatmayı sizinle paylaşmak istiyorum:

1. Geri Sayım Sloganı

“(O) Kadir gecesi, (içinde Kadir gecesi olmayan) bin aydan daha hayırlıdır.”. [Kadr Suresi: 97, 3]

Bu ayeti bayrama kadar unutmamalıyız. Eğer teheccüd vakti uykulu hissediyorsanız bu ayeti hatırlayın ya da Kur’an okumak için çok yorgun hissettiğiniz zaman ya da dua edemeyecek kadar meşgul olduğunuzda yine bu ayeti hatırlayın. Kendinize meydan okuyun, hayatınızdaki diğer tüm şeyleri beklemeye alın. Odaklanın, kollarınızı sıvayın, rahat yorganınızı bir kenara kaldırın ve bir süreliğine dijital dünyadan kendinizi uzaklaştırın. Yaradan’a daha öncekilerden çok daha güzel bir şekilde ibadet etmeyi hedefleyin. Bunu tek hedefiniz hâline getirin ve en güzel niyetlerle süsleyin.

2. Anlaşmayı Unutmayın

Sizi geceleri uyanık tutacak sorunlarınız aniden çözümlendiğinde nasıl hissedeceğinizi hayal edin: hastalıkların geçmesi, iyi eğitilmiş çocuklar, iyi yönde ilerlemiş bir eş, bereketli rızık, affedilen o günah, iç huzur, mükemmel geçmiş sınavlar, ulaşılmış hayaller, Allah’ın rehberliği, Ümmetin zaferine şahitlik etmek.

Dile getirdiğiniz şeyi alırsınız. Bu, cömert olan Rabbimiz’in Kadir Gecesi’nde isteyene vermeyi teklif ettiği bir antlaşmadır. Allah’ın istediklerinize cevap vereceğine emin olarak her şeyi isteyin. -Allah’ın  vaadini– Hatırlatıcı olarak şu ayet yeterlidir:

“Rabbiniz buyurdu ki:”bana dua edin, /(isteyin) size karşılık ver(ip duanızı kabul ed)eyim. Çünkü bana ibadet/kulluk etmeye karşı kibirlenip (buna) tenezzül etmeyenler, aşağılıklar olarak cehenneme gireceklerdir.” [Mü’min Suresi: 60,40]

Yalnızca “Ya Allah” deyin, Allah size cevap verecektir!

3. Mübarek Gece için Özel Dua

Kadir gecesinin tam vakti hakkında ihtilaflar vardır. Ama kesin hadislere dayanarak emin olduğumuz şey, onun son 10 içinde saklı olduğudur. Bu yüzden son 10 gecenin her birine dikkat edin ve mümkün olduğunca şu duayı yapın:

Allahümme inneke afuvvün tuhibbul afve fa’fu annî.

(Allah’ım, şüphesiz sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affet.) [Tirmizi]

Bu dua Peygamberimiz’in Hz. Aişe validemize Kadir gecesinde okumasını söylediği duadır.

4. Zekice Yatırımlar yapın

Günün en güzel üç saatini ibadet ederek değerlendirin, Peygamberimiz’in tavsiye ettiği bu vakitler:

  • Akşam ezanından bir saat evvel (güneş batmadan)
  • Fecr’den bir saat evvel (gündoğumundan önce – gecenin son üçte biri)
  • Fecr’den bir saat sonra (gündoğumuna kadar)

.

5. Özdenetim Takvaya Götürür

Kur’an’da oruçla ilgili ayetlerden bildiğimiz gibi, oruç takvamızı arttırır (Allah’ın izni ile). Ramazanda ibadetleri daha da yoğunlaştırıp takvayı arttırabiliriz. Bunun anahtarı dilimize ve kalbimizden geçenlere dikkat etmektir. Kızmaya başladığınızda kendinize sakinliği telkin edin. Kötü bir söz dilinize geldiğinde onu durdurun. Değersiz dünyevi işerden şikâyet etmeyin. Devamlı zikir ile ruhunuzu temizleyin.

6. Önünüzdeki Yılı Planlayın

Neden hedefleri belirlemek için yılbaşını bekleyesiniz? Yılbaşında, yılın değişmesinden ve havai fişeklerden başka özel ne var ki! Bir dahaki Ramazan’a kadar başarmak istediğiniz şeyleri belirleyin, şimdi belirleyin – çünkü bu zamanla ilgili her şey çok özel!

Eğer hedeflerinizi iyi niyetlerle bu Kadir Gecesi’nde, meleklerin dünya ve Cenneti doldurduğu bu gecede, belirlerseniz nasıl olacağını hayal edin!

7. İyilik Avı

Herkesten önce yapılacak iyiliği yakalayın. Dinimizde hayır için yarışmak tavsiye edilmiştir. Kur’an’dan bir sayfa daha okuyun, mümkün olduğunca çok zikir çekin, her işten önce Besmele çekin, birine işinde yardım edin ya da arkadaşınıza mesaj ile dua gönderin. Tüm bunlar az zaman alan küçük şeyler gibi görünse de Allah her iyiliği görür.

8. Bayramda Günahsız Olmayı Hedefleyin

SİZ, Peygamberimizin bahsettiği geçmiş günahları silinmiş kişilerden olabilirsiniz!

“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak, Ramazan’ı (gecelerini) ibadet ile geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim)

Subhan Allah, başka bir motivasyona ihtiyacımız var mı!? Allah bizim o insanlardan olmamızı nasip etsin, âmin! Kendimize sormamız gereken daha önemli bir soru: Bizi alıkoyan nedir? Namazı elinizden geldiğince uzatın. Hepimiz uzun süre misafirler için yemek hazırlamaya, saatlerce alışveriş yapmaya, ya da vücudumuz ağrıyana kadar spor yapmaya dayanmışızdır. Öyleyse neden bu seferlik Allah rızası için vaktimizi vermeyelim? Namazlarınızı uzatın, derinleştirin ve daha anlamlı hâle getirin. Unutmayın, bu şans bir daha elinize geçemeyebilir!

9. Gizli ve Özel Bir İyilik Yapın

Geçen Ramazan, iftardan hemen önce eve doğru gidiyordum ve yol üzerinde elinde büyük bir çantayla Müslüman bir hanım gördüm. Aniden küçük bir köprünün altına eğildi, ne yaptığını görmek için çok meraklandığımdan yavaşladım. Kadını gören yaklaşık 5-6 sokak kedisi birden ortaya çıktı, kadın oraya oturdu ve çantasında getirdiği kutulardan onlara yemek verdi. Bu görüntüyü asla unutmayacağım. En sevdiğim dualardan biri, Allah’a  bana çok özel bir iyilik yapmamı nasip etmesidir ki bu kimsenin bilmediği iyilik sayesinde O’na daha yakın olayım. Yaptıklarımızın birçoğu başkaları tarafından görülür, yaptığımızı yalnız Allah’ın  bilmesi de bir çok yönden özeldir. Ramazanın son 10 günü boyunca Allah  ile sizin aranızda kalacak en az birkaç çeşit gizli iyilik yapmaya çalışın.

10. Ümmeti Hatırlayın

İslam Ümmeti tarihimizdeki en zor zaman dilimine şahit oluyor. Bu olağanüstü zaman son derece huzursuz ve çileli. Lütfen her namazda secdede, talihsiz kardeşlerimiz için içten dualar yapmadan kalkmayın – hem İslam, hem insanlık için- haksızlığa uğrayanlar, savaştakiler, cahiller ve fakirler için. Hepimiz sorumluyuz ve yapabileceğimizin en azı bu; bunu da yapmamak açıkça umursamadığımız anlamına gelir. Bunu kendinize bir zorunluluk haline getirmenizde ısrar ediyorum özellikle Ramazanın son mübarek günlerinde, umarım samimi dualarınız bulunduğumuz durumu değiştirecek dualar olur.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in oruç tutuğu Ramazan sayısı dokuzdur. Biz kaç Ramazan göreceğiz bilmiyoruz. 30 günlük ‘maraton’ sona yaklaşıyor ve bitiş çizgisi kazananı belirleyecek. Allah  bizi kazananların arasına alsın, oruç ve namazlarımızı kabul etsin ve Cennet’ül-Firdevs’e girmemizi nasip etsin; âmin!.

Yazar: Dalya Ayoub
Çeviri: ramazanvemusluman.wordpress.com
Orijinal İngilizce metin için tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler