Ajanda, Liste

Bu Ramazan Sizi Hedefinize Ulaştıracak 5 Yol

Amacınıza ulaşmanız için size yardım edecek 5 adımlık bir harita belirledik. Eğer bunlara bağlı kalırsanız İnşa Allah bu Ramazan gelmiş geçmiş en güzel Ramazanınız olacak!

1. Allah’tan İsteyin

Hiçbir iş Allah’ın dilemesi ve yardımı olmadan gerçekleşmez. Bu yüzden her bir işiniz için öncelikle niyetinizin doğru olması gerekir. Hedeflerinize Allah’ın yardımı olmadan ulaşamazsınız bu yüzden Allah’tan yardım isteyin ki O da size versin. Planlama ve çalışmalarınıza ne kadar uğraş verdiğinizi düşünmeden alçakgönüllülük ve teslimiyetle başlayın, çünkü hala Allah’ın yardımında muhtaçsınız. Bu teslimiyetiniz Allah’a kalbinizde olanı gösterir ve İnşa Allah O da sizi boş eller geri çevirmez. .

2. Şimdiden Yola Koyulun

Hedeflerinize başlamak için Ramazana kadar beklemeyin. Allah’ın yardımını istedikten sonra, başarılı olmamanız için tek sebep kendi duraksamalarınız olur. Ramazan başlamadan önce ivme kazanmalısınız. Meselakumun üzerinde koşmaya çalıştığınızı hayal edin. Eğer kum birden yok olursa inanılmaz hızlı koşmaya başlarsınız. Aynı şekilde çalışmaya Ramazandan önce başlamanız, Ramazanda şeytanlar bağlandığı zaman size hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlar. Diğerleri Ramazanın ilk günü bu süreci yaşarken siz bir sıfır önde olursunuz. Peygamber Efendimizin de dediği gibi: “Allah’ın en sevdiği amel, az da olsa sürekli olanıdır.” [Sahih Buhari]. Öyleyse bu Ramazan verimliliğinizi en yüksek seviyede tutmak için ufaktan başlayın ve istikrarlı olun.

3. Sistemli Olun

Meşhur sözün dediği gibi, ‘Ölçülen şey gelişir.’. Bütün şirketlerin performanslarını kontrol eden güvenilir bir sistemleri vardır. Benzer şekilde, her birimize günlük performansımızı gözden geçirmek ve bir sonraki güne gerekli düzeltmeleri yapmak için bir sistem gerekiyor. Bunun yanı sıra tavsiyem haftalık olarak da gelişmelerinizi görmek için çalışmalarınızı gözden geçirmeniz. Bu şekilde kayıt tutmaya mecbur olduğunuzu bildiğiniz zaman, mesela o gün dua etmeyecekseniz bile, duaya yönelirsiniz.

4. Bir Sahibiniz Olsun

Sahip, size bu yolda yardım edecek bir arkadaş demektir. Özellikle bu arkadaşın yegâne amacı sizden hesap sormak. Bu kişi mesela her akşam camide teravihten sonra buluşmak için anlaştığınız birisi olabilir. İkiniz birbirinize o gün yaptıklarınızı anlatmalı ya da az önce bahsettiğim sisteminizi birbirinize açık hale getirmelisiniz. Bu şekilde ikiniz de kendinizi üçüncü bir şahsa karşı sorumlu hissedersiniz. Diğerleri bir tarafta dedikodu ve gevezelikle meşgulken, siz birbirinizin Ramazanını mümkün olduğunca verimli hale getirmeyek için uğraşırsınız. Bu küçük karar gördüğünüz gibi böyle büyük bir fark yapabilir!

5. Sözleşme

Son olarak önemli bir nokta da, bütün hedeflerinizi bir kâğıda sıralayın ve altına Ramazanda bunları yapmak için elinizden geleni ardına koymayacağınıza dair bir ifadeyle imzalayın. Daha önce bahsettiğimiz gibi, hedeflerinizi yazmanızın adeta sihirli bir tarafı var. Beyniniz bunları gerçekleştirmek üzere sizinle birlik oluyor. Bunların artık hedefleriniz olduğu gerçeğinden kaçışınız yok. Aslında bu sözleşmeye sahibiniz de şahitlik etmeli. Daha da önemlisi, bu şekilde bir sözleşmeye Allah ve melekler de şahitlik etmiş olurlar. Bu sizi çok özel bir grup insanın da parçası yapar: Bunlar gelmiş geçmiş en bereketli Ramazanlarını geçirmek için uğraşan insanlardır. Allah’ın bizleri muvaffak kılması için dua ediyorum!

Uygulama Adımları

  1. Doğru niyeti alın.
  2. Çalışmaya bugün başlayın.
  3. Çalışmalarınızı takip etmek için çabucak bir yol belirleyin.
  4. Sizi sorumlu hissettirecek bir arkadaş belirleyin.
  5. Hedeflerinizi yazıp imzalayın ve işyerinizde, evinizde görünür bir yere asın.

Yazar: Kareem Elsayed, Çeviri

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler